Opowiastki o Mozarcie – premiera koncertu dla dzieci na 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej

W środę 7 września 2022 roku o godzinie 12.00 w sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej odbyła się premiera inscenizowanego koncertu edukacyjnego dla dzieci pt. „Opowiastki o Mozarcie”. Wystąpili w nim krakowscy artyści: sopranistka Joanna Trafas (scenariusz i narracja), bas-baryton Stanisław Duda oraz pianistka Emilia Bernacka-Głowala.

Kameralny, atrakcyjny wizualnie koncert edukacyjny przybliżył elementy biografii genialnego kompozytora. Repertuar stanowiły głównie znane arie i duety z oper W. A. Mozarta, ale także „przebojowe” utwory instrumentalne w układzie na fortepian. Elegancka, a jednocześnie przyjazna i atmosfera i prelekcja dostosowana do percepcji młodego widza pomagała także wprowadzić dzieci w konwencję Opery, ukochanego gatunku muzycznego patrona Festiwalu – Bogusława Kaczyńskiego. Program, przygotowany przez artystów doświadczonych zarówno w pracy na scenie, jak i w pracy z dziećmi i młodzieżą (wieloletnia współpraca z Działem Edukacji Filharmonii Krakowskiej, a także działalność pedagogiczna w szkołach muzycznych) uzupełniony został o warstwę wizualną (projekcje). Koncert zaprezentowano w pięknych kostiumach z epoki (z kolekcji Baletu Dworskiego Cracovia Danza), stanowiących dodatkowy walor edukacyjny.

Sopranistka Joanna Trafas – absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie I. Jasińskiej-Buszewicz (2008 – dyplom z wyróżnieniem) oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (magisterium w 2006). Na scenie debiutowała w 2005 roku rolą Elizy w musicalu „My Fair Lady” (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu), w latach 2006-2009 roku grała Marię w „West Side Story” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Występowała również na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku („Upiór w Operze”), Gliwickiego Teatru Muzycznego („Noc w Wenecji”), współpracowała z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa („Zemsta jest Kobietą”). Ściśle współpracuje z Filharmonią Krakowską (koncerty kameralne, Koncerty Uniwersyteckie, cykl Musica Ars Amanda, koncerty edukacyjne dla dzieci, koncertowa wersja „Parsifala” Wagnera pod G. Chmurą, a także jest prelegentem w wyjazdowych koncertach edukacyjnych). Śpiewa m.in. w recitalach z pianistką Emilią Bernacką, z zespołem muzyki dawnej Floripari – Muzycy Wawelscy, Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną, harfistką Malwiną Lipiec oraz z klawesynistką Justyną Dolot. Była uczestniczką licznych kursów i festiwali muzycznych w Polsce, Holandii, Szwajcarii i Francji, a także Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest laureatką konkursów wokalnych, w tym dwukrotnie – Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Jako wyjątkowa artystka, znawczyni muzyki i edukatorka prowadzi koncerty dla dzieci w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując swoją wiedzę oraz talent aktorski i wokalny. Jej występy – to teatr jednego aktora, a ciekawe informacje z historii muzyki przekazuje w atrakcyjny sposób.

Emilia Bernacka-Głowala – lwowianka, swoje pierwsze doświadczenia muzyczne zdobywała w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie (odpowiednik Szkoły Talentów) gdzie otrzymała najwyższe wyróżnienie – złoty medal (1996). Jest również absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej (klasa fortepianu prof. Janiny Baster, 2002). Od 2001r. współpracuje z Filharmonią Krakowską jako pianistka, często pełniąc funkcję współtwórcy i kierownika muzycznego programów edukacyjnych i koncertów dla młodych widzów. Od roku 2013 pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim krakowskiej Akademii Muzycznej jako akompaniator. Uczestniczka licznych festiwali w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Szkocja, Francja, Czechy).

Stanisław Duda – debiutował jako śpiewak w Operze Śląskiej w 2011 roku, współpracuje z Filharmonią Śląską, Wrocławską, Krakowską, Towarzystwem Kulturalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz Instytucją Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia w Katowicach.

Festiwal odbywa się m.in. pod patronatem Programu 1 Polskiego Radia Jedynki www.jedynka.polskieradio.pl, TVP Kultura, Telewizji Katowice, Polskiego RDC i Dziennika Teatralnego.

Organizatorem 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego jest:
▪️ Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk
▪️ ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego
▪️ Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego przy współpracy z Teatr Muzyczny w Lublinie i Muzeum Południowego Podlasia.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dziękujemy za Państwa obecność i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach Festiwalu!

Autor zdjęć: Małgorzata Piekarska, Marta Woźniak/ Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego