Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego – wydarzenie specjalne 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

W niedzielę 14 maja o 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie (Plac Teatralny) odbędzie się Koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego, wybitnego popularyzatora opery i muzyki klasycznej, zmarłego w 2016 roku. Jest to pierwsze wydarzenie 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, zorganizowane przez Fundację ORFEO, założoną przez jej Patrona ponad 30 lat temu.

Wystąpią solistki Polskiej Opery Królewskiej Justyna Reczeniedi i Anna Radziejewska. Zostanie zaprezentowany urozmaicony repertuar, w dużej mierze związany z wydaną w grudniu 2021 roku przez DUX płytą „Romantic Duets”. Są to odkryte na nowo utwory europejskiej literatury wokalnej na dwa głosy żeńskie z fortepianem. Podczas koncertu można będzie usłyszeć piękne duety z epoki romantyzmu. Ich twórcami są: Jan Karłowicz (ojciec Mieczysława Karłowicza), Józef Wieniawski (brat Henryka Wieniawskiego), Władysław Żeleński. Zostaną również wykonane utwory kompozytorów europejskich do słów poetów romantycznych: Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Gabriela Faurégo, Ernesta Chaussona, Gioachina Rossiniego oraz Pauliny Viardot.

Patronat nad wydarzeniem objął ks. Grzegorz Michalczyk – rektor kościoła św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła, krajowy duszpasterz środowisk twórczych. Organizatorem jest Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie z przewodniczącym rady Zbigniewem Napierałą na czele. Koncert zostanie poprzedzony mszą św. o godzinie 17.00 w intencji Bogusława Kaczyńskiego, który urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej i obecnie obchodziłby 81. urodziny.

O muzyce i Patronie opowiadać będzie Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W tym roku wydarzenia festiwalu odbędą się w: Białej Podlaskiej (27 maja „Muzyczny lot do gwiazd”, 20-27 sierpnia koncerty i spektakle współorganizowane przez prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka oraz Bialskie Centrum Kultury), Leśnej Podlaskiej, Sarnakach oraz Serpelicach nad Bugiem. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Sopranistka Justyna Reczeniedi była ostatnią uczennicą Bogny Sokorskiej, zwanej „Słowikiem Warszawy”. Debiutowała w Warszawskiej Operze Kameralnej w 2004 roku. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą, m.in.: w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Libanie, Niemczech oraz na Litwie, Łotwie i Węgrzech. Jest doktorem habilitowanym sztuki. Otrzymała m.in.: IIII nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym Nico Dostala w Wiedniu, I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie oraz III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operowym Arteincanto w Basciano we Włoszech.

Mezzosopranistka Anna Radziejewska była solistką Warszawskiej Opery Kameralnej (1999-2017), a następnie została członkiem zespołu Polskiej Opery Królewskiej. Występowała w prestiżowych teatrach operowych oraz salach koncertowych Europy i Japonii. Brała udział w ważnych międzynarodowych festiwalach, m.in.: Salzburg Festspiele, Holland Festival, Maerz Festival Berlin, Wiener Festwochen, Schwetzingen Festival, Warszawska Jesień. Od debiutu w roli Lady Macbeth w operze „Macbeth” Salvatore Sciarrino w Luzernie (2004), jest zaliczana do czołowych wykonawczyń utworów kompozytora na świecie. Specjalnie dla niej Sciarrino skomponował m.in. partię Izumi w operze „Da gelo a gelo” oraz La Donny w operze „Superflumina”, a także utwór kameralny „Immagina il deserto”. Wielokrotnie kreowała rolę La Malaspiny w „Luci mie traditrici, Suzarry w L’altro giardino, wystąpiła w La nuova Euridice w Teatro alla Scala w Mediolanie. Prowadzi klasę śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (dr hab., prof. UMFC).

14-letni skrzypek z Białej Podlaskiej Aleksander Żyła zaprezentuje drugą i trzecią część II Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz popisowe „Paganiniana” – wariacje na temat utworów Paganiniego, stworzone przez Nathana Milsteina. Aleksander Żyła jest uczniem w Zespole Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. Gra od szóstego roku życia. W 2019 roku wystąpił jako solista z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej. Doskonalił swoją grę na kursach muzycznych prowadzonych przez Bartosza Bryłę i Andrzeja Gębskiego, a obecnie jego nauczycielem jest Agnieszka Cypryk. Artysta otrzymał m.in. I miejsca w: konkursie ARCHETTI w Jaworznie, Międzynarodowym Konkursie w Puławach, a także w Kielcach, Grudziądzu, Sochaczewie. Zdobył Grand Prix w Zamościu. Został także laureatem II miejsca w International competition Talents for Europe na Słowacji.

Krzysztof Trzaskowski, Justyna Reczeniedi, Anna Radziejewska © Piotr Leczkowski
Anna-Radziejewska-i-Justyna-Reczeniedi-©-Piotr-Leczkowski-1024x1024
Aleksander Żyła © Ewa Filipiuk, Biała Podlaska, Muzeum Południowego Podlasia
Krzysztof Trzaskowski © Piotr Leczkowski

Krzysztof Trzaskowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także pianistą-korepetytorem Polskiej Opery Królewskiej. Studiował na UMFC w klasie prof. Piotra Palecznego, prof. Bronisławy Kawalli oraz prof. Mai Nosowskiej. Swoje umiejętności doskonalił współpracując z tak wybitnymi artystami jak: A. Jasiński, T. Shebanova, J. Sulikowski, D. Thai Son, B. Ringeissen, J. Rouvier, D. Kim czy V. Mierzhanov.

W 2005 roku został wyróżniony nagrodą specjalną na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występował w najważniejszych salach koncertowych Europy i świata, m.in. w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, we Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Norwegii. Podczas obchodów Roku Chopinowskiego, który zainaugurował w prestiżowej sali Konzerthaus w Berlinie (zwieńczenie obchodów uświetnił w Auditorio di Milano), współpracował z Adamem Makowiczem, grając serię koncertów Chopin na klasycznie i jazzowo.

Krzysztof Stanienda to absolwent UMFC w Warszawie w klasie prof. Edwarda Wolanina. Jest współtwórcą zespołu Chopin Piano Quintet, z którym występował na Litwie i we Włoszech, zdobywając główne nagrody w międzynarodowych konkursach. Otrzymał też I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. Antona Garcia Abril w Hiszpanii. Występował m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji, Hiszpanii i we Włoszech.

Fundacja ORFEO organizuje od 2019 roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego z prezydentem Białej Podlaskiej Michałem Litwiniukiem, dyrektorem Bialskiego Centrum Kultury Zbigniewem Kapelą. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu, który dostępny jest na stronie Fundacji Orfeo.