Nowe oblicze Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

10 lutego 2021 roku prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk oraz dyrektor Bialskiego Centrum Kultury Zbigniew Kapela podpisali w Warszawie porozumienie z reprezentującymi Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego przewodniczącym rady Zbigniewem Napierałą i  dyrektor zarządu Anną Habrewicz. Dotyczy ono wspólnej organizacji Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej w latach 2021-2023. Spotkanie odbyło się w mieszkaniu Patrona.

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, organizowany we współpracy z Fundacją ORFEO, odbył się już dwa razy. Bialczanie podziwiali m.in. widowiska muzyczne w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego: „Wiedeń moich marzeń”

oraz „Zaczarowany świat operetki i musicalu” i widowisko “Zakochani w operetce” w reżyserii Łukasza Lecha z Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie. Od tego roku Festiwal będzie się odbywać nie w jeden czy dwa dni, lecz w dwa weekendy września.

Na ten rok zaplanowano m.in.: spektakl muzyczny „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy” w reżyserii Jana Maciejowskiego o wielkiej karierze Hanki Ordonówny, z gwiazdą musicalową Marią Meyer; monodram „Być jak Charlie Chaplin” według scenariusza Piotra Wyszomirskiego, z udziałem wielokrotnie nagradzanego w Polsce i za granicą aktora Teatru Muzycznego w Gdyni – Mateusza Deskiewicza oraz koncert laureatów konkursów wokalnych z Polski, Białorusi i Ukrainy „Od arii do piosenki – muzyczne przeboje”.

Odbędzie się również premiera spektaklu „Wielka sława Bogusława” w reżyserii dyrektora artystycznego festiwalu, Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego – opowieści o Bogusławie Kaczyńskim – prawdziwej gwieździe telewizji, wybitnym popularyzatorze opery, operetki, baletu i twórczości Chopina, miłośniku zespołu „Mazowsze”, wieloletniego dyrektora festiwali muzycznych w Krynicy-Zdroju i Łańcucie, dyrektora Teatru Muzycznego ROMA.

Prezydent Michał Litwiniuk – patron tego wydarzenia – podkreśla:

Poszerzamy format Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Przez kolejne trzy lata wspólnie z Fundacją ORFEO, stworzoną przez przyjaciół wspaniałego bialczanina, będziemy organizować to wielkie muzyczne święto Białej Podlaskiej, która jest dumna z Bogusława Kaczyńskiego i chce kultywować pamięć o znawcy i popularyzatorze muzyki, koneserze sztuki, mistrzu słowa. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego to już znak firmowy naszego miasta.

W planach jest nawiązanie współpracy przy organizacji Festiwalu między innymi z: Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Teatrem Wielkim w Łodzi i Teatrem RAMPA w Warszawie.

Krzysztof Korwin-Piotrowski zamierza również organizować w Białej Podlaskiej przy okazji Festiwalu spotkania z artystami sceny i estrady, ze słynnymi aktorami, śpiewakami i piosenkarzami, aby publiczność mogła bliżej poznać gwiazdy znane z telewizji.