Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, którego pierwsza edycja odbyła się w Białej Podlaskiej w 2019 roku, ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania muzyki klasycznej oraz sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Prezentuje także wybitnych aktorów znanych z teatrów, filmu i telewizji. Zwraca uwagę na edukację muzyczną, aby przekazywać kolejnym pokoleniom szacunek do klasyki i śpiewu operowego. Promuje młodych śpiewaków i instrumentalistów. W ramach koncertów galowych prezentuje laureatów Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego, współorganizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina z dyrektorem Waldemarem Maciejem Robakiem, Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska. Przewodniczącym jury konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2023 roku, jest rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wybitny akordeonista, prof. dr hab. Klaudiusz Baran.
W 2023 roku odbędzie się już 5. edycja festiwalu. Główne wydarzenia będą miały miejsce w terminie 20-27 sierpnia 2023 roku. Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Napierałą, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk i Bialskie Centrum Kultury z dyrektorem Zbigniewem Kapelą na czele. Dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i manager kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Bogusław Kaczyński był pasjonatem i koneserem opery oraz najsłynniejszym popularyzatorem muzyki operowej. Zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako krytyk, a także niezwykle lubiany komentator telewizyjny i radiowy, laureat trzech Wiktorów i Super Wiktora. Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Od 1984 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, a cykl Bogusław Kaczyński przedstawia ze spektaklami muzycznymi i galami, organizowany przez Barbarę Kaczmarkiewicz w Sali Kongresowej, cieszył się ogromnym powodzeniem. Po śmierci Bogusława Kaczyńskiego w 2016 roku, zarząd ORFEO, Fundacji jego imienia wraz z Prezydentem Białej Podlaskiej postanowili zrealizować festiwal muzyczny, organizowany w mieście, z którego pochodził Patron Fundacji.
Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę klasyczną, operową i operetkową. Wydarzenie w Białej Podlaskiej zgromadziło na scenie wiele gwiazd. Wystąpili śpiewacy operowi: Małgorzata Walewska, Iwona Socha, Małgorzata Długosz, Aleksandra Kubas-Kruk, Ewelina Szybilska, Anna Radziejewska, Ewa Biegas, Daria Lytovchenko, Justyna Reczeniedi, Anita Maszczyk, Joanna Szynkowska vel Sęk, Kamila Lendzion, Anna Barska, Paulina Janczaruk, Joanna Trafas, Rafał Siwek, Łukasz Gaj, Zbigniew Macias, Tadeusz Szlenkier, Adam Zdunikowski, Jan Jakub Monowid, Adam Sobierajski, Mykola Kornutyak, Oleh Lanovyi, Tomasz Rak, Sławomir Naborczyk, Jakub Milewski. Zaprezentowali się aktorzy musicalowi i gwiazdy piosenki: Katarzyna Cerekwicka, Maria Meyer, Wioletta Białk, Agnieszka Przekupień, Ewa Łobaczewska, Mateusz Deskiewicz. Zachwycili publiczność instrumentaliści: Kamila Wąsik-Janiak, Klaudiusz Baran, Mirosław Feldgebel, Krzysztof Trzaskowski, Aleksander Żyła. Byli promowani młodzi śpiewacy, laureaci międzynarodowych konkursów: Aleksandra Blanik, Wioleta Sędzik, Stanisław Napierała, Karol Skwara.
(wydarzenie towarzyszące)
Wystąpią: uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej.
W programie: muzyka klasyczna i współczesna w wykonaniu instrumentalistów. Koncert będzie przygotowany pod kierunkiem dyrektora ZSM w Białej Podlaskiej Waldemara Macieja Robaka. Patronat nad nim objął Prezydent Miasta Michał Litwiniuk.
Koncerty klasyczne w gminie Sarnaki
Wystąpią: Iwona Hossa (sopran), Adam Zdunikowski (tenor), Mirosław Feldgebel (fortepian), Aleksander Żyła (skrzypce), Maria Trofymchuk (fortepian), Ewa Arasymowicz (prowadzenie), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego.
Inauguracja 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego
Wystąpią: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor), laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego – Maksymilian Lejk, zespół Artura Jaronia Strauss Ensemble.
W programie: dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli i pieśni neapolitańskie.
Wystąpią: Małgorzata Długosz (sopran), Artur Jaroń (fortepian), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: muzyka Mozarta, Donizettiego, Dworzaka, Raymonda, Kalmana, Stolza, Portera. Recital gwiazdy scen operowych i muzycznych Małgorzaty Długosz zostanie powiązany z pokazem fragmentów najciekawszych programów Bogusława Kaczyńskiego, zrealizowanych przez Telewizję Poznań za dyrekcji Zbigniewa Napierały.
Wystąpią: Andrzej Seweryn.
W programie: Hamlet, Makbet – najwspanialsze fragmenty arcydzieł Williama Szekspira można będzie zobaczyć i usłyszeć w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Spektakl jest skierowany zarówno do koneserów tekstów Szekspirowskich, jak i do tych, którzy znają je nieco mniej. Andrzej Seweryn dokonuje reinterpretacji słynnych utworów, a twórczość angielskiego dramatopisarza zachwyca aktualnością, szczególnie w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.
W programie: rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Gabrieli Kuc-Stefaniuk z Katarzyną Kubacką-Seweryn i Andrzejem Sewerynem o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej. Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat był czołowym aktorem Comédie Française w Paryżu. Stworzył wiele kreacji w kinie europejskim. Odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej Otwórz oczy, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów. Przez kilka lat zasiadała w radzie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Otrzymała 3 nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.
Standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej zagra Radosław Żyła (saksofony).
Wystąpią: artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Daria Lytovchenko (sopran),Oleksandr Cherevyk (tenor), Petr Radeyko (baryton) i orkiestra kameralna.
Gościnnie: Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska), Klaudiusz Baran (akordeon, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina). Kierownictwo muzyczne: Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski i Bianka Zalewska.
W programie: dzieła wybitnych ukraińskich kompozytorów oraz opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. W repertuarze znajdą się też arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Donizetti, Bizet, Rossini). Bogusław Kaczyński ściśle współpracował z Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, gdy był dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury.
Scenariusz: Jacek Daniluk, reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska, scenografia: praca zbiorowa plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, oświetlenie i nagłośnienie: Marcin Kalicki i Paweł Kędra.
Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Danuta Szaniawska, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Faustyna Wojdakowska, Lena Antsipenka.
W programie: prapremiera spektaklu o Annie z Sanguszków Radziwiłłowej. Mieszkała w Białej (obecnie Białej Podlaskiej).
„Owdowiała w 1719 r. i od tego czasu aktywnie angażowała się w politykę domu radziwiłłowskiego, stając się główną autorką działań politycznych, ekonomicznych, a także inicjatorką polityki matrymonialnej swoich dzieci. Kanclerzyna nie szczędziła starań, aby wykorzystać okazje do kreowania wizerunku radziwiłłowskiej familii – zarówno w odbiorze publicznym, jak i sferze prywatnej. Swoją rolę we wskazanym procesie traktowała tym poważniej, że po śmierci męża, Karola Stanisława Radziwiłła (zm. 1719) to ona czuła się odpowiedzialna za dalsze losy rodziny i jej społeczny odbiór. W okresie wdowieństwa Radziwiłłowa stała się więc faktyczną autorką polityki domu radziwiłłowskiego. Jako osoba niezwykle przedsiębiorcza,ambitna i doskonale zorientowana w realiach funkcjonowania kręgów politycznych i towarzyskich, sprawnie kierowała poczynaniami swych najbliższych krewnych. Za główny cel postawiła sobie ratowanie słabnącej w XVIII wieku pozycji Radziwiłłów. Czynnie angażowała się w zaaranżowanie małżeństw dla swoich dzieci, upatrując w tym drogi do odbudowy potęgi domu radziwiłłowskiego. Zmarła w 1746 roku.”
Źródło: Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Narracja: Krzysztof Korwin-Piotrowski
W programie m.in. najciekawsze fragmenty widowisk artystycznych „Operowe Qui Pro Quo”, do których scenariusze pisał Bogusław Kaczyński.
Krzysztof Korwin-Piotrowski – dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego i Fundacji ORFEO w Warszawie, był kuratorem 2 wystaw (w Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Południowego Podlasia), poświęconych słynnemu popularyzatorowi muzyki operowej i operetkowej, dyrektorowi festiwali muzycznych i Teatru ROMA. Zaprezentuje również pokazy zdjęć i nagrań wideo o historii życia i kariery honorowego obywatela Białej Podlaskiej. temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba, zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych.
W programie: rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego z Grażyną Brodzińską. Bogusław Kaczyński nazywał tę wybitną artystkę pierwszą damą polskiej operetki. Mówił o niej: Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba, zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych.
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Wystąpią: Grażyna Brodzińska (sopran), Wioletta Białk (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jakub Milewski (baryton) i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy (skrzypce), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: utwory z operetek: Hrabina Marica Kalmana, Wesoła wdówka Lehara, Wiktoria i jej huzar Abrahama, Zemsta nietoperza Straussa, Wiedeńska krew Straussa. Zabrzmi także kilka piosenek ze światowego repertuaru, takich jak Besame mucho czy Time to Say Goodbye.
Wystąpią: Ewa Biegas (sopran), Zoya Petrova (sopran, Opera Narodowa w Bratysławie), Joanna Szynkowska vel Sęk (sopran), Aleksandra Blanik (sopran, Akademia Muzyczna w Katowicach), Kwintet Orfeum, Magdalena Rudnik (prowadzenie), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskie.
Wystąpią: soliści Teatru Wielkiego w Łodzi: Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Marcin Werner (fortepian), Maciej Baran (wiolonczela), Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: pieśni religijne i fragmenty dzieł oratoryjnych. Publiczność usłyszy utwory Maryjne i fragmenty „Mesjasza” Haendla.
Wystąpią: Ewa Biegas (mezzosopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Aleksandra Blanik (sopran), Monika Radecka (sopran), Karolina Pujer (sopran), Julia Anuszewska (mezzosopran), Grzegorz Biegas (fortepian), Paweł Cłapiński (fortepian), Violetta Rotter-Kozera (narracja), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja).
W programie: arie z oper Bizeta, Brittena, Gounoda, Mascagniego, Pucciniego, arie z operetek Kalmana, Lehara, Straussa oraz pieśni Paderewskiego, Różyckiego, Szymanowskiego, Żeleńskiego i pieśni neapolitańskie.
Wydarzenia tegorocznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są prezentowane bezpłatnie jako promocja kultury wysokiej. Jest to możliwe dzięki mecenatowi Miasta Biała Podlaska, Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.
Organizatorzy i sponsorzy główni festiwalu:
Sponsorzy festiwalu:
Partnerzy festiwalu:
Partnerzy medialni:
Szczegółowe informacje na temat Festiwalu można znaleźć na stronie Fundacji ORFEO oraz na stronie Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.
Informacje o wejściówkach na wydarzenia, będą podane w późniejszym terminie na stronie Festiwalu.