KSIĘŻNA ANNA RADZIWIŁŁOWA (prapremiera Teatru Słowa) – wydarzenie w ramach 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

25.08 piątek, godz. 18.00

Aula Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF w Białej Podlaskiej, ul. Akademicka 2

KSIĘŻNA ANNA RADZIWIŁŁOWA (prapremiera Teatru Słowa) – wydarzenie w ramach 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego

Wstęp wolny!

Scenariusz: Jacek Daniluk, reżyseria: Danuta Szaniawska, kostiumy: Małgorzata Maciejewska, scenografia: praca zbiorowa plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, oświetlenie i nagłośnienie: Marcin Kalicki i Paweł Kędra.

Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Danuta Szaniawska, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Faustyna Wojdakowska, Lena Antsipenka.

W programie: prapremiera spektaklu o Annie z Sanguszków Radziwiłłowej. Mieszkała w Białej (obecnie Białej Podlaskiej).

„Owdowiała w 1719 r. i od tego czasu aktywnie angażowała się w politykę domu radziwiłłowskiego, stając się główną autorką działań politycznych, ekonomicznych, a także inicjatorką polityki matrymonialnej swoich dzieci. Kanclerzyna nie szczędziła starań, aby wykorzystać okazje do kreowania wizerunku radziwiłłowskiej familii – zarówno w odbiorze publicznym, jak i sferze prywatnej. Swoją rolę we wskazanym procesie traktowała tym poważniej, że po śmierci męża, Karola Stanisława Radziwiłła (zm. 1719) to ona czuła się odpowiedzialna za dalsze losy rodziny i jej społeczny odbiór. W okresie wdowieństwa Radziwiłłowa stała się więc faktyczną autorką polityki domu radziwiłłowskiego. Jako osoba niezwykle przedsiębiorcza,ambitna i doskonale zorientowana w realiach funkcjonowania kręgów politycznych i towarzyskich, sprawnie kierowała poczynaniami swych najbliższych krewnych. Za główny cel postawiła sobie ratowanie słabnącej w XVIII wieku pozycji Radziwiłłów. Czynnie angażowała się w zaaranżowanie małżeństw dla swoich dzieci, upatrując w tym drogi do odbudowy potęgi domu radziwiłłowskiego. Zmarła w 1746 roku.” 
Źródło: Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Wydarzenia tegorocznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są prezentowane bezpłatnie jako promocja kultury wysokiej. Jest to możliwe dzięki mecenatowi Miasta Biała Podlaska, Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.

Organizatorzy i sponsorzy główni festiwalu:

Sponsorzy festiwalu:

Partnerzy festiwalu:

Partnerzy medialni:

Pełny program festiwalu – tutaj.